
Nećemo pogrešiti ako kažemo da tačnog odgovora možda i nema. Zato neka svako odluči − da li je hrabar onaj koji se nikada ne plaši ili je plašljiv onaj koji nikada ne pokazuje hrabrost...

Podela reči na vrste jednostavan je zadatak. S lakoćom ćemo prepoznati da li je određena reč imenica, pridev ili glagol. Međutim, kada se u naše razmišljanje umeša leksičko značenje, a zatim i povezivanje datog značenja sa drugim, apstraktnim kategorijama, naš zadatak postaje mnogo teži. Jedna takva kategorija jeste kategorija ljudskih osobina.
Opisujući ljude u svom okruženju − porodicu, prijatelje, poznanike, svakodnevno smo učesnici u jednom vrlo zahtevnom procenjivačkom zadatku. Posmatranjem reakcija i ponašanja ljudi u određenim situacijama, donosimo odluke u vezi sa njihovim karakternim osobinama. Tako ćemo za onoga ko se uvek smeje i veseli ljude oko sebe reći da je vedar, za onoga ko se stalno ljuti, duri i svađa da je mrgudan, dok ćemo za onoga koji često plače i tuguje reći da je plačljiv. Ono što primećujemo jeste da se svaka od pomenutih osobina može dovesti u vezu sa određenom emocijom – vedar sa radošću, mrgudan sa ljutnjom i plačljiv sa tugom.
Za čoveka možemo reći da je lep, vredan, pametan, inteligentan ili skroman, ali nijedna od ovih osobina nije u vezi sa osećanjima koja čovek doživljava, ispoljava ili u drugome izaziva. Međutim, postoji veliki broj prideva kojima se označavaju osobine koje su odraz čovekovog emocionalnog ponašanja − stidljiv, plašljiv, sentimentalan, gadljiv, brižan, depresivan, bezbrižan, spokojan, sumnjičav, zamoran i dr. Ako za osobu kažemo da je stidljiva to znači da se ona, u različitim životnim situacijama, ponaša na isti ili sličan način, tj. doživljava, a zatim i ispoljava osećanje stida.
Kako, dakle, razlikujemo emocionalno stanje od onoga što je ljudska osobina? Osnovni kriterijum jeste vremensko trajanje određene emocije. U rečenici Ana je uplašena trpni pridev uplašen govori nam da je Ana u određenom emocionalnom stanju koje je izazvano spoljašnjim uzrokom i situaciono je uslovljeno. Ako kažemo Ana je plašljiva, mi neposredno kvalifikujemo Aninu ličnost. To znači da će se Ana, u različitim situacijama, najverovatnije isto ponašati, tj. ispoljiće specifičnosti osećanja straha. Za razliku od emocionalnih stanja koja su kratkotrajna i ne moraju se ponavljati, ljudske osobine su stabilne, dugotrajne i vidljive u različitim situacionim kontekstima.

Koliko je veza između emocija i ljudskih osobina neodvojiva vidimo na primeru imenice hrabrost. Da li je hrabrost emocija ili osobina? Moj prvi odgovor, bez premišljanja, bio je da je to osobina. Međutim, razmislite. Hrabar je, zapravo, onaj koji se ne plaši. Onaj koji ne oseća strah. Onaj koji je pobedio strah. Da li su, onda, strah i hrabrost dve strane iste medalje? Teško je reći. I nećemo pogrešiti ako kažemo da tačnog odgovora, možda, i nema. Zato, na kraju, neka svako odluči − da li je hrabar onaj koji se nikada ne plaši ili je plašljiv onaj koji nikada ne pokazuje hrabrost?
Institut za srpski jezik SANU
Autor: Ana Milenković
Izvor: politika.rs
No comments
Post a Comment