Rezultati najvnoije studije Univerziteta u Juti otkrili su da su u jezerima uočeni mali seizmički talasi koji mogu pomoći da se predvidi kada će jezero da se smrze, ali kada i odmrzne. Osim toga, kontantni izvori seizmičke energije u zemlji koja se nalazi u okolini bacaju novo svetlo na geologiju oko jezera.
“Ovo je fenomen“, kaže Kejt Koper sa Univerziteta – “Nije nam jasno kako se stvaraju“
Seizmolozi već dugo znaju da okeanski talasi tokom vetra stvaraju male seizmičke talase, tačnije mikroseizme. Oni nastaju tako što talasi prolaze preko dna okeana i međusobno komuniciraju, a deo su pozadinske seizmičke buke u obalnim područijima. Naučnici sada otkrivaju da se isto dešava i u jezerima. Do sada su mikroseizmi snimljeni na nekoliko jezera u SAD i Kanadi, a tim sada želi da otputuje u Kinu i istraži karakteristike njihovih jezera.
Mikroseizmi se ujedno smatraju i svojevrsnim “rendgenom Zemlje“. Seizmički talasi putuju kroz različite vrste geološkog materijala različitim brzinama, pa posmatranje promene u talasima od tačke polaska dosta otkriva o materijalima koji se nalaze ispod površine Zemlje. Dok naučnici ovake seizmičke talase prave veštački, Koperova kaže da jezera to rade prirodno – “Bilo bi potrebno mnogo vremena da se veštački generizuje ovakva vrsta energije“
Otkrivanje mikroseizama je značajno zato što se na taj način tačno zna kada će jezero da se zamrzne i odmrzne. Mikroseizmi se nastavljaju ponovo na proleće kada se jezero odrmzava, a umesto oslanjanja na satelite sada ovaj proces može pratiti autonomni seizmometar.
Izvor: B92.rs
No comments
Post a Comment