Ova monumentalna građevina istinski je simbol grada koji se proteže centralnim delom Lasija, najvažnijeg urbanog centra u Istočnoj Rumuniji.
Izgradnja palate trajala je 19 godina, a nedavno je otvorena za javnost nakon dužeg renoviranja. Palata kulture je sagrađena na lokaciji nekadašnje kneževske palate, zaslugom prvog rumunskog kralja Karola I . Radovi su započeti još tokom njegovog života i trajali su od 1906. do 1925. godine. Palata je bila odmorište i dom kralja Ferdinanda i kraljice Marije, koji su živeli u Lasiju poslednje dve godine Prvog svetskog rata.
Zamišljena kao Palata pravde i adminstracije 1955. godine pretvorena je u muzej. Prema prvobitnom planu izgradnje trebalo je da ima 365 soba, od kojih je završeno 298, sa sve ukupnom površinom od 36.000 kvadratnih metara. Njena arhitektura je neverovatna, mešavina neogotičkih i neobaroknih elemenata, a tokom izgradnje postavljene su najsavremenije instalacije, dekoracije i nameštaj od najvećih i najpriznatijih kompanija zapadne Evrope.
Jedna od najatraktivnijih soba je Dvorana Časti koju krase velike mermerne stepenice, prozori sa vitražima i fascinantni mermerni pod sa alegorijskim figurama. Ipak, najpoznatija soba je Dvorana vojvoda. Ona sadrži najveću galeriju moldavskih prinčeva i mnogobrojne portrete članova kraljevske porodice.
Posetioci mogu posetiti četiri muzeja unutar palate: Istorijski muzej, Etnografski , Muzej nauke i Muzej umetnosti, kao i toranj sa satom.Veliki sat svojim složenim mehanizmom tačno objavljuje vreme u 25 sala širom palate. Sa tornja se moze uživati u panoramskom izgledu grada.
Redakcija Magazina InfoNet
Fotografije: Alexandru Atudosle, Andrei-Daniel Nicolae, RaDu GaLaN
No comments
Post a Comment