Zimska čarolija je upotpunjena samo onda kada sneg pokrije sve oko nas. Tada se mogu iskusiti prave zimske radosti – od grudvanja, pravljenja Sneška, preko sankanja, skijanja ili jednsotavno šetnje po ovom prelepom, belom pokrivaču.
A koliko znate o snegu?
Ovo su samo neke od najzanimljivijih činjenica o belom, zimskom pokrivaču:
- > Sneg je kao i dijamant ili so – mineral.
- > Iako smo navikli da pahulje zamišljamo kao čipkaste, odnosno onakve kakve ih pravimo od papira, one ipak ne izgledaju baš tako. Za početak, nisu toliko simetrične i više izgledaju kao male grudve sastavljene od više slepljenih kristala.
- > Ne postoje dve potpuno iste pahulje, ali one se ipak “rađaju” kao gotovo iste, tačnije – u početku nastajanja većina ovih kristala je gotovo identična.
- > Svaka pahulja se sastoji i od jedne trunčice prašine koja može biti ostatak bilo čega – od vulkanskog pepela, pa sve do neke čestice iz svemira!
- > Pahulja nastaje tako što se kristal razvija oko čestice prašine, a oblik u koji će se pretvoriti zavisi od temperature, vlažnosti i vetra.
- > Kada sveže napada, sneg se sastoji od 90 do 95 odsto vazduha zbog čega predstavlja odličan toplotni, ali i zvučni izolator. Upravo nam je zato toplije kada sneg padne, a i ulice su tiše kada su prekrivene snegom.
- > Najveća pahulja ikad izmerena pronađena je u Fort Keoghu u Montani 1887. godine i bila je prečnika 38 santimetara. Naravno, ona ima svoje mesto u Ginisovoj knjizi rekorda.
Izvor: srednjeskole.edukacija.rs
No comments
Post a Comment